Yüzden Canlılık Tespiti

Kimlik doğrulama için yüz tanıma kullanımı, özellikle mobil cihazlarda giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak sosyal medyadaki görüntülere kolay erişim ile dijital ve basılı görüntü çözünürlüğündeki ilerlemeler, dolandırıcıların bir yüz tanıma sistemini başarılı bir şekilde taklit etmek için kullanabilecekleri güvenlik boşluklarına sahiptir.

Yüz biyometrisinin daha iyi bir kimlik doğrulama modu olarak gerçekten genel olarak benimsenmesini sağlamak için, sunulan yüzün gerçek olup olmadığını veya yapay bir temsilini sunarak sistemi taklit etme girişiminin tespit edilmesi esastır. Böylece, bu tür saldırıların otomatik tespiti, canlılık tespiti ile mümkün olmuştur.

Yüz Canlılığı Algılama nedir?

Yüz canlılığı, dolandırıcılığı durdurmanın ve kimlik doğrulama aracı olarak yüz biyometrisinin bütünlüğünü sağlamanın bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Kimlik doğrulama için yüz tanıma “Bu doğru kişi mi?” sorusuna doğru cevap verebilir. Fakat “Bu gerçek bir insan mı?” sorusuna cevap vermiyor. Canlılık tespiti sayesinde bu soruya cevap verilir.

Yüz canlılığının tespiti, algılama aşamasında bulunan “canlı bir kişiden” biyometrik bir görüntünün alınıp alınmadığını belirlemek için fiziksel özellikleri ve yanıtları değerlendirmek ve yorumlamak için biyometrik bir cihazla çalışır.

Günümüzün yüz canlılığı teknolojilerinin çoğu, kullanıcıların yanıp sönmesini, kafalarını çevirmelerini veya telefonlarını ileri geri hareket ettirdiklerinde “aktif” hale gelir. Bu üç soruna yol açar: Birincisi, dolandırıcıların gözü delikli bir fotoğrafı sunabilir, bir maske kullanabilir veya sistemi kandırmak için bir video gösterebilir. İkincisi, challenge-response teknikleri saldırganları kontrol edildikleri konusunda uyarır. Son olarak, bu metot ile onaylanma süresi gecikmeleri yaşanabilir, bu da kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyip ürün kullanıcı oranını düşürür.

 

 

Share:

Author: Batuhan Kurt

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir