Yapay Zeka Destekli Beşik Kamera Bebeğinizi İzler

Bazı insanlar yapay zekaya karşı temkinli yaklaşıyor. Bazıları ise yapay zekalar ve robotlarla beraber çalışma konusunda endişeli değil. Yine de uzmanlar önümüzdeki yıllarda birçok işin onlara yönlendirileceğini söylüyorlar. Gerçi bazı işler var ki, robotlar ve yapay zekaların yapması daha uygun olabilir. Bunlardan biri de bebeklere göz kulak olmak. Burada bebek ile fiziksel olarak ilgilenmekten çok, anne babası başında değilken neler olduğunu takip etmekten bahsediyoruz.

Bebekler çok sevimli olabilirler ama uyanık olduğunuz her dakika başlarında olmak da zor bir iş. Başıboş bıraktığınızda ise başlarına ne geleceğini asla bilemezsiniz. Çocuğunuzun üzerinde sevimli bir nöbetçi olarak bekçilik yapan akıllı bebek monitörü Papilon’un Ar-Ge konularından sadece birisi. Akıllı kısmı ise, içinde gömülü yapay zekâsı ile bebeğin hareketlerini analiz edebilmesinden gelmekte. Ebeveynden gelen öneri, tavsiye ve talep üzerine Ar-Ge çalışmaları devam eden proje birçok özelliği ile dikkat çekiyor.

Şimdi biraz içerikten bahsedelim: Çalışma, bebekleri güvenli alanlarında tutabilmek adına alan uyarısı yapabilmekte, önceden belirlenmiş bir alanın dışına çıktığı anda ebeveyne bildirimde bulunuyor. Diğer özelliği ise Yapay zeka entegreli görüntü işleme teknolojisi, takip ettiği bebeğin ağlayıp ağlamadığını da analiz edebilmekte. Eğer bebek herhangi bir sebepten dolayı ağlıyorsa, bu durum saptandığı anda uyarı gönderiliyor. Ar-Ge kapsamında bir çocuk gelişimi uzmanı ile yüz tanıma teknolojisi üzerinde çalışılacak olup. Bebeklerin yüz ifadelerine uygun anomali tespiti yapılıp ebeveynlerine anında bir uyarı yollama sistemi geliştirilecektir. Gerçek zamanlı şekilde yüz tarama yapacak olan sistem, bebeğin yüzü bir şeyle örtülürse veya ters dönüp düzelemezse kusma, nefes alamama gibi tehlikelere karşı ebeveyne anında bir uyarı yollayacak. Yüksek çözünürlüklü bir gece görüş lensi ile bebek takip işlevi sadece gündüz değil, gece de devam edecek. Bu da anne babalara biraz daha fazla süre huzurla uyuma fırsatı verecek.

Share:

Author: Batuhan Kurt

Related Articles

2 thoughts on “Yapay Zeka Destekli Beşik Kamera Bebeğinizi İzler

    1. Şu an aktif olarak üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda projemizi tamamlayıp, buradan duyurusunu yapacağız. İlginiz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir