×

ROBOTİK

Siz yorulmayın onlar yapar!

Robotik; mekatronik, makine, elektronik, yazılım, bilgisayar, uzay, uçak ve otomotiv mühendisliğinin kapladığı geniş bir endüstrinin genel adı olmakla birlikte; makineler, elektronik sensörler ve yazılımlarla birleşerek robotik ürünleri oluştururlar.  Yazılım robotları birbirini tekrarlayan, öngörülebilir işleri yapmakta büyük bir potansiyele sahiptir. Robotik süreç otomasyonu ile çalışan davranışları taklit edilebilir, bu da işletmeler için; işlem maliyetlerinin azalması, süreçlerin kalitesinin ve tutarlılığının artmasını sağlar.

Makine görüsü, temel anlamda sensörler kullanılarak alınan görüntülerin, çeşitli yöntemler kullanılarak işlenmesi ve alınan görüntülerden anlamlar çıkarılma tekniklerinin genel olarak endüstriyel alanlarda kullanılması olarak açıklanabilir. Genel olarak, yapılan hatalar incelendiğinde, hata sebeplerinin insan olduğu bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yapılacak kontrollerde hata yapabilme ihtimali en fazla olan unsur olan insanı devre dışı bırakarak hata yapmayacak insansız sistemler gereksiz maliyeti engeller, zaman tasarrufu sağlar.

Bilgisayarların hayatımıza girmesi ile insan-insan etkileşiminin üzerine bir de insan-bilgisayar etkileşimi boyutu eklenmiştir. Kullanıcı ve bilgisayar arasındaki ara yüze odaklanarak hem insanların bilgisayarla etkileşimini gözlemleyip hem de değişik teknolojiler tasarlayıp insanların bu teknolojilerle etkileşimlerini inceliyoruz. İnsan bilgisayar etkileşimi araştırmacıları olarak yeni tasarım metodolojileri, farklı cihazlar deneme, model ve teoriler üretme üzerine çalışıyoruz. 

İLGİLİ PROJELERİMİZ

Cihazında saklama, bulutunda sakla! Multimedya işleme ve obje tanıma kamudan...
Bakalım ne kadar öğrendin? Bilimsel ve teknolojik gelişmeler eğitim sistemini...
Papilon sizin yanınızda!  Afet ve Acil Durum Yönetimi, önlem alınarak karşılaşılabilecek zararları...
Bebeğiniz her an yanınızda!  Yüz tanıma kullanan AI Akıllı Bebek Monitörü,...
Ne yediğini bil! Her gün birçok insan alacağı ürünün içerik...
Fotoğraf ve videolarınızın içeriğini analiz edebileceğiniz en kapsamlı ve gelişmiş...