Kapasitif Sensörlü Yeni Parmak İzi Tarayıcımızın Geliştirme Süreci Devam Ediyor

Güvenlik sektörü denilince hepimizin aklına ilk olarak gelen teknoloji biyometridir. Parmak izi tarayıcıları da biyometrik teknolojiler arasında en güvenilir olanıdır çünkü parmak izindeki doğruluk oranı çok yüksektir. Tarayıcıların içerisinde optik sensörler, kapasitif sensörler ve ultrasonic sensörler gibi farklı çeşit sensörler kullanılmaktadır. Her bir sensörün kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları vardır. Optik sensörler fiyat olarak ucuz, farklı şartlar altında çalışma performansı yüksek, görüntü kalitesi yüksektir, ancak yavaş çalışır ve kimlik hırsızlığı girişimleri tarafından kolay kandırılabilir. Kapasitif sensörler hızlıdır ve kimlik hırsızlığı girişimlerine karşı daha üst seviye bir güvenlik sunar fakat bu sensörlerin bazı dezavantajları vardır. Görüntü kalitesi optik sensörlere kıyasla daha düşüktür ve farklı çevre şartlarında çalışmaya uygun değildir. Kullanıcının parmağı ıslaksa, aşırı kuruysa, tozluysa veya yağlıysa sensör parmağı algılayamayabilir. Bu durumlarda ya çamur gibi bir iz alıyor yani komple simsiyah ya da hiç iz yokmuş gibi sadece noktalardan oluşan bir iz alıyor. Her iki durumda da parmak izi tarayıcısı doğrulama yapamaz. Ultrasonic sensörler ise pahalı, hızlı ve kimlik hırsızlığı girişimlerine karşı en yüksek güvenlik sunan ancak görüntü kalitesi optik sensörler kadar iyi olmayan sensörlerdir.

 

Fiyat

Performans

Hız

Görüntü Kalitesi

Aldatılma Özelliği

Optik

Ucuz

Yüksek

Yavaş

Yüksek

Kolay aldatılır

Kapasitif

Orta

Düşük

Hızlı

Düşük

Zor aldatılır

Ultrasonik

Pahalı

Orta

Hızlı

Orta

Çok zor aldatılır

Papilon Savunma olarak kendi üretimimiz olan tarayıcılarımızda optik sensörlerin CMOS (complementary metal-oxide-semiconductor) tipini kullanıyoruz. Bunun sebebi ise bizim için görüntü kalitesinin yüksek ve farklı şartlarda (ıslaklık, toz, nem, kuruluk, eldeki yıpranma vb.) çalışabiliyor olması gerekmektedir. Parmak izi cihazlarımız kriminal amaçlı görüntü almak için kullanıldığından dolayı kullanılan sensörün yüksek kalitede iz alması gerekmektedir. Normalde kriminal amaçlı parmak izi tarayıcısı üreten rakiplerimizde maliyet kaygısından dolayı hep tek CMOS sensör kullanılmıştır ancak biz çift sensör kullanmaktayız. Bu da parmak izini alırken süreci hızlandırıp ve görüntü kalitesini arttırmaktadır. Aynı zamanda kör nokta olasılığını da ortadan kaldırmaktadır. 

Normal geçiş kontrol amaçlı bir kullanım için bizim teknolojimiz maalesef maliyetli kalmaktadır ve yüksek kalite iz alımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Bunun yanı sıra parmak izi alım sürecinin hızlı olması gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı ilk kez kapasitif sensör kullanımına geçtik. Bu sensörler aynı zamanda cep telefonlarında da kullanılmaktadır. Yeni tip parmak izi tarayıcımızın yazılım ve tasarımı tamamıyla kendi teknik ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Kapasitif sensörlü parmak izi tarayıcılarımızla sadece geçiş kontrol sistemleri için alternatif ve ucuz maliyetli bir çözüm sunmaya çalışıyoruz. İlk prototipi tamamlanan tarayıcımızın test süreci şu aşamada devam etmektedir. Bu sektördeki ihtiyaçlar doğrultusunda yeni ürünler çıkarmaya devam edeceğiz.

 

Share:

Author: Onur Keskin

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir