Dronearla Yeni Dünya

Drone’lar artık hayatımızın bir parçası. İlk olarak gözlem amaçlı üretilen ve ağırlıklı olarak askeri amaçlarla kullanılan drone’lar, tıpkı akıllı cihazlar gibi gündelik yaşamımızda görünürlüklerini her geçen gün artırmaya devam ediyor. Güvenlik teknolojilerinde tanık olduğumuz inovasyon ve dönüşüm, daha etkin güvenlik çözümleriyle daha konforlu bir yaşama kapı açıyor.

Droneların geçmişten bugüne evrimleşme hikayesinden bahsedelim. Objeleri, engelleri ve insanları yüksek çözünürlüklü kameraların bize verdiği veriler ile saptamak neredeyse 2000li yılların başından beri robot teknolojisi ile mümkündü. Teknolojinin evirilmesiyle bu insansız hava araçları insan, araba, bisiklet, hayvan gibi hareket edebilen objeleri herhangi bir ek GPS sistemine ihtiyaç duymadan takip edebildi.

 

Biyometrik tanıma teknolojileri geleceğin şehirlerinin ve güvenlik güçlerinin vazgeçilmez teknolojisi olabileceği gözüküyor. Artık birçok ülke sınırlarından ülkeye kaçak geçişi durdurmak için görev yapan sınır devriyelerini drone’lar ile birleştirerek, sınırda insan kaçakçılığı yapanları tespit edebilmek için çalışmalara başladı. Öte yandan, drone’ların anında analiz yapabilecek bilgisayar sistemlerine sahip olması ve bölgedeki görüntüleri analiz edecek yapay zeka geliştiriliyor, çünkü yanlış bir görüntü analizi nedeniyle sınır devriyelerinin yüzlerce kilometre yol kat etmesi istenmiyor.

Sistemin daha derinlerine inecek olursak her geçen gün gelişen bu yeni nesil dijital ‘canlılar’ kişileri uzak mesafeden etkili şekilde algılayıp, veri tabanına kayıtlı yüzlerden kişi tanımlama yapabiliyor. Onları cinsiyetlerine göre ayırıp, veri setinde depolayıp, anlamlı istatistiklere dökebiliyor. Bunun sayesinde gerekli ihtiyaç analizi, gerekli anomali tespiti yapılabiliyor. Özellikle yüzlerin konumunu çok iyi algıladığı görülen teknoloji, birçok alanda işe yarabilecek potansiyeli sunuyor. Bunlar arasında biyometrik tanımlama sayesinde kabalalık içinde teröristleri belirleme ya da kayıp insanları arama gibi konular da yer alıyor. Aynı anda birden fazla insanı algılayabiliyor olmasıyla fark yaratan teknoloji, üstüne üstlük bunu canlı görüntülerden yapabiliyor.

Geçmişten bugüne kayıt amaçlı kullanılan görüntüleme sistemleri, artık görüntüler üzerinde anlık analizler gerçekleştiriyor. Biyometrik özellikler her bireyin, kendisine özgü ve değiştirilemez bir güvenlik mekanizmasını oluşturuyor. Eskiden filmlere konu olan ve maliyet olarak ulaşılması hayli güç olan bu sistemler artık ekonomik ve yüksek fayda sunan güvenlik çözümleri arasında yerini aldı. Her geçen gün daha verimli hale gelen biyometrik güvenlik sistemlerinin gelecekte hızla yaygınlaşacağı muhakkak. İnsanların çalışması için uygun olmayan ortamlardaki görevler ya da tek düze, basit fonksiyonlar gelecekte biyometrik tanımlama yapabilen drone`lar tarafından üstlenilecek.

Share:

Author: Batuhan Kurt

Related Articles

1 thought on “Dronearla Yeni Dünya

  1. Ürünlerinizi ve Projelerinizi uzun zamandır takip ediyorum. Fakat bunlardan insanlarımızın maalesef haberi yok. Ürünlerinizin tanıtımı için sosyal medya üzerinden reklam vermeyi düşünüyor musunuz? Bu dönemde reklam yani pazarlama becerisi sizin tanınırlığınızı daha da artıracaktır. Çalışmalarınızla ülkemize kattığınız ve katacağınız değer için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir